26 lutego 2015

Dzieje Panoramy Racławickiej

Wrocławska Rotunda - miejsce wystawiana Panoramy Racławickiej


Panorama Racławicka jest jedynym polskim malowidłem panoramowym i jednym z nielicznych zachowanych na świecie, jakie powstały w XIX wieku. 
Pierwsza znana panorama pojawiła się w Chinach w XII wieku. 

18 lutego 2015

Barcelona Last Minute

Uważam, że spontaniczne, nieplanowane wycieczki i wypady są najbardziej udane i na długo zapadają w pamięć. Taki właśnie był kilkudniowy wyjazd do Barcelony nieco ponad 6 lat temu. Robiłam akurat kapitalny remont mieszkania. Nie własnymi rękoma oczywiście. Zgranie prac głównej ekipy budowlanej z hydraulikiem, elektrykiem i fachowcem od ogrzewania, wymagało codziennego przesiadywania "na budowie" a i tak scenek rodem z Alternatywy 4 nie udało się uniknąć.
- Kierowniczkooo.. to kujemy czy nie kujemy?
- Kujemy, kujemy panie Janku.
- Na wzmocnie by się zdało wpierw..
- Będzie na wzmocnienie, tylko zróbcie mi najpierw to okienko - chodziło o wykucie półowalnego otworu w ścianie między ciemną kuchnią a salonem, aby ją doświetlić; miejsce to miało również pełnić funkcje powiedzmy barowe; wszystko było opisane w planie i wyrysowane na ścianie.
Przychodzę na drugi dzień i co widzę? Na wysokości metra od podłogi otwór o rozmiarach okienka piwnicznego a cała ekipa zastanawia się, czy nie zamontować mi okiennic gratis... !!!

9 lutego 2015

Kolejkowo


Tak nazywa się największa w Polsce makieta kolejowa, którą można oglądać od stycznia we Wrocławiu. Oprócz kolejek, makieta przedstawia również najbardziej znane miejsca Dolnego Śląska.

5 lutego 2015

Romantyczne Pomorze

Najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim

to plebiscyt, w którym o ten tytuł ubiega się 26 miejsc z Zachodniopomorskiego.
Na stronie http://azpomorze.pl/ można głosować do 12 lutego 2015r. do godziny 23.59.

Jako Zachodniopomorzanka ze Stargardu, odwiedziłam większość miejsc zgłoszonych do konkursu. Moim faworytem jest oczywiście Stargard i jego planty - pozycja 19.

3 lutego 2015

W poszukiwaniu zimy

Zimowa fontanna w Parku Szczytnickim we Wrocławiu

Zaryzykuje i powiem, że kocham Zimę! 

Tu, we Wrocławiu na Dolnym Śląsku, śnieg padał ze dwa razy i po 3 godzinach stopniał. Nie było chlapy ani ślizgawicy. Temperatura, póki co, spadała czasami do przyzwoitego poziomu -6. W ciągu dnia mamy średnio +5 i przeważnie słonecznie, bez większych wiatrów, czy deszczu.