31 grudnia 2015

Muzeum Zabawek czyli powrót do przeszłości


Będąc w Kudowie-Zdroju, konieczne trzeba odwiedzić Muzeum Zabawek. 
Nie ważne, czy ma się 6 czy 60 lat. Powiedziałabym nawet, że jest to miejsce, w którym bardziej odnajdą się rodzice i dziadkowie niż nasze pociechy wychowane na kucykach Pony, lalkach Equestria Girls i żółwiach Ninja.
Tekst zamieszczony na stronie internetowej muzeum, który cytuję poniżej, idealnie oddaje moje odczucia podczas zwiedzania muzeum.  
Zapraszam więc na ekscytujący powrót do przeszłości z Rumcajsem, Hanką i Cypiskiem!

29 grudnia 2015

Kaplica Czaszek

Jedną z nazwijmy to ciekawostek Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek, znajdująca się w dzielnicy Czermna. 
Z centrum Kudowy do Kaplicy jest około 1 kilometra jeśli pójdziecie po strzałkach.  My poszłyśmy po "innych" strzałkach, co zaowocowało niewielkim nadłożeniem drogi i komentarzem Amelii "A mówiłaś, że to blisko".
Kaplica wraz z kościołem św. Bartłomieja i osobnym budynkiem dzwonnicy znajdują się na miejscowym cmentarzu. Znajdziecie tam sporo ciekawych starych nagrobków niemieckich, czeskich i polskich. Dla upamiętnienia trzech narodów: Niemców, Czechów i Polaków tworzących przez wieki oblicze Kotliny Kłodzkiej, w Czermnej postawiono Pomnik Trzech Kultur
Na trzech tablicach, w trzech językach umieszczono napis: 
„Czechom, Polakom, Niemcom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 roku. Wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 roku".
Foto: www.zwinka.pl

28 grudnia 2015

Spacerkiem po Kudowie

Hotel Polonia
Kudowa-Zdrój jest położona w kotlinie u podnóża Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich na wysokości od 370 do 470 m n.p.m. Składa się z kilku dzielnic o różnym charakterze: uzdrowiskowym - Zdrój, rolniczym - Brzozowice, Bukowina Kłodzka, Jakubowice, Czermna, Pstrążna, Słone i przemysłowym - Zakrze. Miasto liczy nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców.

22 grudnia 2015

Świąteczne życzenia
                                 


DESIDERATA


Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie i wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha.
Porównując się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz gorszych i lepszych od siebie.
Niech twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany, będą dla ciebie źródłem radości. Wykonuj swą pracę z sercem, jakkolwiek byłaby skromna; ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu.
Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa.
Niech ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty. Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu. Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia, ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa.
Przyjmij spokojnie, co ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości. Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu.
Nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj. I czy to dla ciebie jest jasne czy nie, wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze. Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek on ci się wydaje. Czymkolwiek się trudnisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, zachowaj spokój ze swą duszą.
Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.
Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.

                                                          Max Ehrmann


18 grudnia 2015

Hydropolis


Hydropolis to ultra nowoczesne, multimedialne centrum wiedzy o wodzie. Zostało utworzone w zabytkowym, dawnym zbiorniku wody czystej, na powierzchni ponad 4 tysięcy mkw. Oglądając wystawę dowiemy się wszystkiego o wodzie, począwszy od powstania wszechświata i wody jako źródła życia. Następnie poprzez wystawy tematyczne, dowiemy się o znaczeniu wody dla człowieka jako żywego organizmu i wszystkich sfer życia na ziemi. A wszystko to w niesamowitej, pełnej tajemniczości scenerii, grze świateł, muzyce, dostępne "na dotyk" na multimedialnych tablicach i interaktywnych instalacjach. 
Zwiedzanie dobrze jest zacząć od przestudiowania mapki, którą dostaniemy razem z biletem. Chyba, że przeczytacie wnikliwie mój wpis, wtedy mapka nie będzie już potrzebna...;-)

12 grudnia 2015

Park Południowy


Park Południowy znajduje się w południowej części Wrocławia. 
Mamy tu, we Wrocławiu, jeszcze Park Zachodni i Wschodni. O Północnym nie słyszałam ale trzeba wziąć pod uwagę mój niezbyt długi staż zamieszkiwania we Wrocławiu.
Park Południowy znajduje się w południowej części Wrocławia w dzielnicy Krzyki na osiedlu Borek.
Doszukując się urzędniczej logiki, sądziłam, że Krzyki (mimo tego "rz" w środku) to "ptasie" osiedle.  Jest taki ptak z rodziny bekasowatych, kszyk się nazywa. Nazwy ulic w okolicy parku noszą "ptasie" nazwy: Jastrzębia, Orla, Sokoła, Sowia, Sępia. A w pobliżu znajduje się Park Skowroni. Idąc tym tropem sądziłam, że nieortograficznie ale dość logicznie. Sięgnęłam jeszcze do źródła źródeł:
"Krzyki – osiedle w południowej części Wrocławia. Od nazwy osiedla wywodzi się nazwa całej dzielnicy Krzyki (jednej z pięciu), w której skład wchodzi to osiedle. Od 1743 do 1845 ta podwrocławska wieś nosiła niem. nazwę Kritern, potem do 1945 Krietern ("kłótnicy"), co po wojnie przemianowano na Krzyki." - podaje Wikipedia.
I co Wy na to? Lepiej chodźmy do parku.

9 grudnia 2015

Afrykarium na bis

Zabieram Was dziś na wycieczkę do Afrykarium. 
Tutaj nasza relacja kilka tygodni po otwarciu, które miało miejsce 24 października 2014r. Wpis ten był jednym z najchętniej czytanych przez ostatni rok. Od tego czasu wiele się zmieniło, dlatego postanowiłam pokazać Wam jeszcze raz wszystko od początku.

Czemu Afrykarium a nie oceanarium czy akwarium?

"Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo." - czytamy na stronie internetowej .


Afrykarium znajduje się na terenie wrocławskiego Zoo. Budynek położony jest kilkanaście metrów od kas biletowych, sąsiaduje z wybiegiem żyraf, strusi i zebr. Charakterystyczna ciemna bryła jest dobrze widoczna z ulicy Wróblewskiego.