25 marca 2017

Romantyczny pałac w Łosiowie


Łosiów to wieś w woj. Opolskim w gminie Lewin Brzeski, położona około 10 km od Brzegu. 
W północno-zachodniej części wsi na wzniesieniu o wysokości około 181 m n.p.m. w otoczeniu parku, znajduje się pałac z przełomu XIX i XX wieku. 

22 marca 2017

Wrocław nieturystyczny - Nadodrze

Dworzec kolejowy Wrocław Nadodrze
Wrocławskie Nadodrze to dzielnica pełna kontrastów. Znajdziemy tu miejsca tętniące życiem i takie, w których czas się zatrzymał. Najlepszym przykładem na to jest architektura tej dzielnicy - obok chylących się ze starości kamienic ze śladami po kulach z II wojny, stoją nowoczesne apartamentowce.
Kiedyś była to dzielnica typowo robotnicza. Ten rejon miasta nie ucierpiał mocno w czasie walk o Wrocław. Uciekający Niemcy często zostawiali kompletnie wyposażone mieszkania. Zajmowali je pierwsi osadnicy ze wschodu. Tu miały siedzibę pierwsze władze miasta, powstał pierwszy posterunek milicji, pierwsza restauracja, hotel, pierwsza redakcja gazety. Powstały liczne zakłady rzemieślnicze. Wiele z nich funkcjonuje do dziś. Znajdziemy tu pieczątkarza, kaletnika  czy ramarza. 

19 marca 2017

Zamek w Niemodlinie


Niemodlin to niewielkie miasteczko w woj. Opolskim, położone około 30 km na południe od Brzegu. Przejeżdżając przez miasto, już z daleka uwagę zwraca ciekawa bryła kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mijamy pomnik św. Floriana, jak później doczytałam, pochodzący z XVIII wieku. Dojeżdżamy do rynku o unikatowym, wrzecionowanym kształcie, zabudowanym XVIII-XIX wiecznymi kamienicami. Stąd widać już cel naszej wyprawy - zamek Niemodlin.

15 marca 2017

Opowieść o śląskim Kopciuszku

Ruiny pałacu w Kopicach, woj. Opolskie

Historia, którą opiszę, wydarzyła się naprawdę i nie ma szczęśliwego zakończenia. 
Na happy end musimy jeszcze poczekać.
29 kwietnia 1842r. w Porembie (obecnie dzielnica Zabrza) przyszła na świat Joanna Grycik, pierworodna córka Grycików, typowej, biednej śląskiej rodziny. Ojciec, Jan Grycik, pracował w hucie cynku należącej do Karola Goduli - największego śląskiego przedsiębiorcy, a matka, Antonina Grycik, była służącą u tegoż przemysłowca. Jan Grycik umiera w 1846r. pozostawiając 4-letnią Joannę oraz jej roczną siostrę Karolinę na utrzymaniu matki. Przedszkola, opieka społeczna ani 500+ wówczas nie funkcjonowały. Wdowa musiała zabierać dzieci "do pracy", do domu Karola Goduli.

8 marca 2017

Jest taki pomnik... niechciany pomnik


jest taki pomnik 
na Ostrowie Tumskim 
smutny opuszczony 
pomnik Dobrego Papieża
stoi nieporuszony 
niewydarzony (niech 
„twórcy” Bóg wybaczy 
wypadek przy pracy…)
nikt tu nie składa wieńców 
czasem wiatr przymiecie 
jakieś gazety śmiecie
ktoś zostawił blaszaną puszkę 
po piwie 
puszka po kamieniach się toczy 
to taka metalowa 
muzyka techno
Dobremu Papieżowi 
wiatr wieje w oczy 

6 marca 2017

Sprawa krasnali

Ahh te krasnoludki... Opanowały Wrocław niemożebnie!
Spacerując ulicami miasta człowiek musi co chwila witać się z członkami krasnoludkowej społeczności. 
Bo ze skrzatami lepiej w przyjaźni żyć... 
O tym, skąd wzięły się krasnoludki we Wrocławiu, pisałam tutaj.

Mówią, że krasnali jest już ponad 300 a nowi, chętni do osiedlenia, stoją w kolejce. Miasto robi się dla nich za małe, coraz częściej można je spotkać w gminach ościennych.
Papa Krasnal nie nadąża z przydzielaniem miejscówek i obowiązków. Ba... ogłosił nawet casting na wybór imienia dla jednego z ostatnich "nowych"! 
A raczej dla "nowej". 
"Nowa" przy PKO BP na Rynku
Tak, tak... krasnalki, choć nielicznie, też ciągną do Wrocka.
"Nowa" stoi na Rynku obok PKO BP. Trzymając w dłoniach jakieś urządzenie (podpowiedź autora tekstu: skaner do skanowania klientów), spogląda z góry na małego, wystraszonego krasnalka jakby chciała powiedzieć Prześwietlimy cię TROSZECZKĘ we wszystkich rejestrach... Rasowa Bankówa-pekaówa. Pewna jestem, że większość moich znajomych ze wspomnianego wyżej banku, będzie miała identyczne skrzywienia skojarzenia. Ale dosyć tych ponurych żartów...