Wrocław - turystyczne top 10


Herb Wrocławia

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest miastem gwałtownie zyskującym na popularności turystycznej zarówno wśród naszych rodaków jak i turystów zagranicznych. 

Co można zobaczyć w mieście w ciągu kilku dni? 

Możliwości spędzenia czasu jest wiele, począwszy od relaksującego siedzenia w kawiarniach i restauracjach na Rynku z Piwnicą Świdnicą włącznie, idealną na upały, po zwiedzanie innych obiektów naturalnie klimatyzowanych typu kościoły. 
Moja lista to 10 łatwo dostępnych miejsc i atrakcji, cieszących się największą popularnością.

Turystyczny Wrocław to:

1. Zoo i Afrykarium

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest największy i najstarszy w Polsce, w tym roku obchodzi 150 urodziny. W październiku 2014r. na jego terenie otwarto Afrykarium - jedyny tego typu obiekt w Europie, skupiający w jednym miejscu faunę i florę Afryki. Pisałam już kilkakrotnie o obu tych miejscach: Historia ZooZoo na weekendMieszkańcy Zoo, AfrykariumManatyPingwiny.  
Upsss.... trochę się tego uzbierało. Niestety nie mogę obiecać, że więcej zoologicznych tematów nie będzie. Uwielbiamy tam chodzić!2. Panorama Racławicka

Jedyne w Polsce i jedno z kilku zachowanych na świecie malowideł panoramowych. 
Moi rówieśnicy z pewnością pamiętają czasy, kiedy w szkołach w całej Polsce sprzedawano cegiełki na budowę panoramy a później te same szkoły organizowały wycieczki do Wrocławia "na Panoramę". 
Tutaj przeczytacie o historii i burzliwych losach obrazu.3. Sky Tower

Aktualnie najwyższy budynek w Polsce - wraz z anteną mierzy 238 metrów - o cały 1 metr przewyższa Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Na 49 piętrze, na wysokości 200 metrów znajduje się punkt widokowy.
Tutaj moja subiektywna relacja z 49 piętra polskiego skyscrapera.4. Hala Stulecia

Jest jednym z 14 polskich obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I to jest wystarczający powód, aby Halę zobaczyć. A drugi powód to fontanna multimedialna na tyłach Hali, która gra, śpiewa i filmy pokazuje. 
Tutaj przeczytacie o powstaniu Hali i co można w niej obecnie zobaczyć.


5. Ogród Japoński

Założony w latach 1909-1913 z inicjatywy Fritza von Hochberg i zaprezentowany na Wystawie Stulecia w Breslau w 1913r. Obecny kształt Ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którzy nadali mu typowo japoński charakter.
Więcej zdjęć i informacji tutaj.


6. Ostrów Tumski

Historyczne serce miasta pełne średniowiecznych legend i tajemniczych historii. Oświetlany przez latarnie gazowe, jedne z ostatnich w Polsce, zapalane o zmroku i gaszone o świcie przez Latarnika. Na tę magiczną wyspę prowadzi Most zakochanych, obwieszony setkami kłódek, zawieszonych tam przez pary ugodzone strzałą Amora. Ostrów Tumski to idealne miejsce na wieczorne romantyczne spacery.
7. Rynek

Jest jednym z największych w Polsce a znajdujący się tam Ratusz to niezaprzeczalna wizytówka miasta. W przepięknie odrestaurowanych kamienicach znajdziecie restauracje, kawiarnie i kluby. Historia Jasia i Małgosi zaskoczy Was a widok z Mostka Pokutnic urzeknie. A Pod pręgierzem dowiecie się, dlaczego Wrocław jest miastem spotkań.
8. Piwnica Świdnicka


Najstarsza restauracja w Europie, działająca nieprzerwanie od 700 lat. Kto był we Wrocławiu i nie odwiedził Piwnicy, to tak, jakby nigdy tu nie był. Piwnicę znajdziecie w Rynku. Tutaj oficjalna strona.


9. Mosty


Wrocław ma najwięcej mostów w Polsce. Ile? Tego nie wie nikt. Kłopot polega na braku jasnej definicji, co jest mostem, a co nim nie jest. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie przejścia, kładki, mostki i mosty w mieście, doliczymy się ich ponad 300. Do najpiękniejszych należy między innymi Most Grunwaldzki z 1910r. (na zdjęciu) czy nowoczesny Most Rędziński.


10. Krasnoludki.


Przed laty zawładnęły wrocławskim podziemnym światem, a kiedy "klimat się ocieplił" wyszły na powierzchnię i zaprzyjaźniły z mieszkańcami. Poszukiwanie krasnoludków to świetna przygoda połączona ze zwiedzaniem miasta, dla małych i dużych, miejscowych i turystów. Więcej informacji tutaj.
Zapraszamy do Wrocławia!


Komentarze

 1. Amelce dzięki za wszystkie sugestie!
  Odwiedzimy Wrocław ponownie w sierpniu by znaleźć kolejne krasnale
  czy też choć część mostów zobaczyć.
  I cały jeden dzień tym razem na ZOO i Afrykarium :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wrocław to bez wątpienia najpiękniejsze miasto Śląska, a kto wie czy nie Polski. :) Można by tam spędzić tydzień bez przerwy coś robiąc, a i tak okaże się, że nie zobaczyliśmy wszystkiego. Tym milej czyta się tak wspaniale ułożoną listę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja we Wrocławiu zawsze byłam pod wrażeniem mostów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też wybieram się na majówkę do Wrocławia, a zapowiada się naprawdę długi weekend około tygodnia czasu :D Także będzie sporo czasu na zwiedzenie tego pięknego miasta i wszystkich jego atrakcji. Tutaj mamy wypisane elegancko jedne z najlepszych miejsc, które na początek warto zwiedzić, dzięki za tą listę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocław ma bardzo wiele do zaoferowania, jestem pewna, że majówka będzie bardzo udana :-)

   Usuń

Prześlij komentarz